Laird Technologies - Signal Integrity Products CM5740Z241B-10
CM5740Z241B-10 picture photo
Mfg. Part Number
CM5740Z241B-10
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE ARRAY COM MODE 240 OHM
Datasheet Download
CM5740Z241B-10.pdf
Availability of CM5740Z241B-10
QUANTITY
CM5740Z241B-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CM5740Z241B-10
Internal Part NumberEIS-CM5740Z241B-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package165
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesCM
PackagingBulk
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines4
Inductance-
Current20A
DC Resistance (DCR)1.3 mOhm Max
Impedance240 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.570" L x 0.395" W (14.48mm x 10.03mm)
Height (Max)0.424" (10.77mm)
Package / CaseVertical, 8 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM5740Z241B-10
CM5740Z241B-10 Details Description
Related parts for CM5740Z241B-10
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 8POS FMALE datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 165MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 70MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf