Powerex Inc. CM600HA-28H
CM600HA-28H picture photo
Mfg. Part Number
CM600HA-28H
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD SGL 1400V 600A H SER
Datasheet Download
CM600HA-28H.pdf
Availability of CM600HA-28H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM600HA-28H Order Process
Ship out your order
Specifications of CM600HA-28H
Internal Part NumberEIS-CM600HA-28H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1400V
Current - Collector (Ic) (Max)600A
Power - Max4100W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4.2V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)2mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce120nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM600HA-28H
Related LinksCM600, CM600HA-28H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM600HA-28H Details Description
Related parts for CM600HA-28H
IDC CABLE - MKC40A/MC40M/MKC40A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 DL W/SIDELOC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS 10DFN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD CLIN G50 TIN datasheet.pdf