Powerex Inc. CM75DU-12F
CM75DU-12F picture photo
Mfg. Part Number
CM75DU-12F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 600V 75A F SER
Datasheet Download
CM75DU-12F.pdf
Availability of CM75DU-12F
QUANTITY
CM75DU-12F Order Process
Ship out your order
Specifications of CM75DU-12F
Internal Part NumberEIS-CM75DU-12F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT TypeTrench
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max290W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce20nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM75DU-12F
Related LinksCM75D, CM75DU-12F Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM75DU-12F Details Description
Related parts for CM75DU-12F
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 335 MOHM datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 10ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT .4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 660MA 643 MOHM datasheet.pdf