Crydom CMA24110
CMA24110 picture photo
Mfg. Part Number
CMA24110
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SCR 110A 240V PNL MNT
Datasheet Download
CMA24110.pdf
Availability of CMA24110
QUANTITY
CMA24110 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMA24110
Internal Part NumberEIS-CMA24110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelCMD/CMA Series.satCMD/CMA Series.dwgCMD/CMA Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCMA24
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current110A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMA24110
Related LinksCMA2, CMA24110 Datasheet, Crydom Distributor
CMA24110 Details Description
Related parts for CMA24110
CABLE USB A-B IMAC RED 2M datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC CLOCK DUAL PLL 64WQFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE CLIP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .76AU 14POS datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf