Linx Technologies CMD-KEY3-315
CMD-KEY3-315 picture photo
Mfg. Part Number
CMD-KEY3-315
Manufacturer
Product Category
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Brief Description
XMITTER KEYFOB 315MHZ 3 BUTTON
Datasheet Download
CMD-KEY3-315.pdf
Availability of CMD-KEY3-315
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMD-KEY3-315 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMD-KEY3-315
Internal Part NumberEIS-CMD-KEY3-315
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package25
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Series-
FunctionTransmitter
Modulation or ProtocolASK, OOK
Frequency315MHz
ApplicationsGeneral Remote Control, Garage Opener, RKE
InterfaceHandheld, 3 Button
Sensitivity-
Power - Output-
Data Rate (Max)-
Features750 ft. Operating Distance
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMD-KEY3-315
Related LinksCMD-KE, CMD-KEY3-315 Datasheet, Linx Technologies Distributor
CMD-KEY3-315 Details Description
Related parts for CMD-KEY3-315
Connector Receptacle, Pass Through 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC TXRX RS-422/485 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RESONATOR CER 2.44MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
EXTRACT TOOL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf