Visual Communications Company, LLC CMD17-21UGC/TR8
CMD17-21UGC/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
CMD17-21UGC/TR8
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 0805 SMD
Datasheet Download
CMD17-21UGC/TR8.pdf
Availability of CMD17-21UGC/TR8
QUANTITY
CMD17-21UGC/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMD17-21UGC/TR8
Internal Part NumberEIS-CMD17-21UGC/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesCMD17-21
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating15mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.40mm x 1.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak570nm
Features-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension2.00mm L x 1.25mm W
Height (Max)1.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMD17-21UGC/TR8
Related LinksCMD17-2, CMD17-21UGC/TR8 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CMD17-21UGC/TR8 Details Description
Related parts for CMD17-21UGC/TR8
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
IC DRVR H-BRDG 100V 1.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CAP HSNG 8POS DL WHITE datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf