Visual Communications Company, LLC CMD17-21VGD/TR8
CMD17-21VGD/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
CMD17-21VGD/TR8
Brief Description
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD
Datasheet Download
CMD17-21VGD/TR8.pdf
Availability of CMD17-21VGD/TR8
QUANTITY
CMD17-21VGD/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMD17-21VGD/TR8
Internal Part NumberEIS-CMD17-21VGD/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating7mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.40mm x 1.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak570nm
Supplier Device Package0805
Size / Dimension2.00mm L x 1.25mm W
Height (Max)1.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMD17-21VGD/TR8
Related LinksCMD17-2, CMD17-21VGD/TR8 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CMD17-21VGD/TR8 Details Description
Related parts for CMD17-21VGD/TR8
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 0.5 PSI datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf