Sumida Corporation CMD5D13NP-6R8MC
CMD5D13NP-6R8MC picture photo
Mfg. Part Number
CMD5D13NP-6R8MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 900MA 144 MOHM
Datasheet Download
CMD5D13NP-6R8MC.pdf
Availability of CMD5D13NP-6R8MC
QUANTITY
CMD5D13NP-6R8MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CMD5D13NP-6R8MC
Internal Part NumberEIS-CMD5D13NP-6R8MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCMD5D13
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)144 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMD5D13NP-6R8MC
Related LinksCMD5D13, CMD5D13NP-6R8MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CMD5D13NP-6R8MC Details Description
Related parts for CMD5D13NP-6R8MC
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 7A TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf