Visual Communications Company, LLC CMDA19AR7D1S
CMDA19AR7D1S picture photo
Mfg. Part Number
CMDA19AR7D1S
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Datasheet Download
CMDA19AR7D1S.pdf
Availability of CMDA19AR7D1S
QUANTITY
CMDA19AR7D1S Order Process
Ship out your order
Specifications of CMDA19AR7D1S
Internal Part NumberEIS-CMDA19AR7D1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesCMDA19
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating90mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle170°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak637nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMDA19AR7D1S
Related LinksCMDA19, CMDA19AR7D1S Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CMDA19AR7D1S Details Description
Related parts for CMDA19AR7D1S
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC XLATR TTL-DIFF PECL 5V 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FEMALE CRIMP CONTACT ASSY datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf