Vishay/Dale CMF07100R00GKEB
CMF07100R00GKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF07100R00GKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF07100R00GKEB.pdf
Availability of CMF07100R00GKEB
QUANTITY
CMF07100R00GKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF07100R00GKEB
Internal Part NumberEIS-CMF07100R00GKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF07100R00GKEB
Related LinksCMF0710, CMF07100R00GKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF07100R00GKEB Details Description
Related parts for CMF07100R00GKEB
JUMPER-H2788TR/C2065L/H2788TR 5" datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SLOT 3.0MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 40POS DUAL PCB datasheet.pdf
COVER W/NEON LAMP IND WL SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RECT 1/2 COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
5600UF 16V 16X35MM 125C 6000H datasheet.pdf