Vishay/Dale CMF071K2000GKEK
CMF071K2000GKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF071K2000GKEK
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF071K2000GKEK.pdf
Availability of CMF071K2000GKEK
QUANTITY
CMF071K2000GKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF071K2000GKEK
Internal Part NumberEIS-CMF071K2000GKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF071K2000GKEK
Related LinksCMF071K, CMF071K2000GKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF071K2000GKEK Details Description
Related parts for CMF071K2000GKEK
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf