Vishay/Dale CMF071R0000JKR6
CMF071R0000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF071R0000JKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF071R0000JKR6.pdf
Availability of CMF071R0000JKR6
QUANTITY
CMF071R0000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF071R0000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF071R0000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF071R0000JKR6
Related LinksCMF071R, CMF071R0000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF071R0000JKR6 Details Description
Related parts for CMF071R0000JKR6
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 180A TO-263 datasheet.pdf
CABLE TIE,#10 SCR.MT,BLK 1PC datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK ASSY INTEL LGA2011 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2704C DMM WITH TEST LEADS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HDM 9SMPR090F G datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf