Vishay/Dale CMF071R6000JLR7
CMF071R6000JLR7 picture photo
Mfg. Part Number
CMF071R6000JLR7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF071R6000JLR7.pdf
Availability of CMF071R6000JLR7
QUANTITY
CMF071R6000JLR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF071R6000JLR7
Internal Part NumberEIS-CMF071R6000JLR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF071R6000JLR7
Related LinksCMF071R, CMF071R6000JLR7 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF071R6000JLR7 Details Description
Related parts for CMF071R6000JLR7
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR ISO PENTAWATT-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 4POS GOLD datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP 2F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
T2 TERM ASSY datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf