Vishay/Dale CMF0720K000JKR6
CMF0720K000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF0720K000JKR6
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF0720K000JKR6.pdf
Availability of CMF0720K000JKR6
QUANTITY
CMF0720K000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF0720K000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF0720K000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF0720K000JKR6
Related LinksCMF0720, CMF0720K000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF0720K000JKR6 Details Description
Related parts for CMF0720K000JKR6
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SL SURFACE COND DISC 4-1/2"A CRS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 76MHZ 8SO datasheet.pdf