Vishay/Dale CMF0724R000GKR6
CMF0724R000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF0724R000GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF0724R000GKR6.pdf
Availability of CMF0724R000GKR6
QUANTITY
CMF0724R000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF0724R000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF0724R000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF0724R000GKR6
Related LinksCMF0724, CMF0724R000GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF0724R000GKR6 Details Description
Related parts for CMF0724R000GKR6
OSC XO 16.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf