Vishay/Dale CMF072K4000JKEA
CMF072K4000JKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF072K4000JKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF072K4000JKEA.pdf
Availability of CMF072K4000JKEA
QUANTITY
CMF072K4000JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF072K4000JKEA
Internal Part NumberEIS-CMF072K4000JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF072K4000JKEA
Related LinksCMF072K, CMF072K4000JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF072K4000JKEA Details Description
Related parts for CMF072K4000JKEA
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X86.1 BE/GY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 80MSPS 52-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 14POS datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf