Vishay/Dale CMF073M6000JNR6
CMF073M6000JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF073M6000JNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF073M6000JNR6.pdf
Availability of CMF073M6000JNR6
QUANTITY
CMF073M6000JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF073M6000JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF073M6000JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF073M6000JNR6
Related LinksCMF073M, CMF073M6000JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF073M6000JNR6 Details Description
Related parts for CMF073M6000JNR6
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
SOCKET SB 5404 ASY datasheet.pdf
RES 270 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR CODING KEY BL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR 1K OHM 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 128POS datasheet.pdf