Vishay/Dale CMF074R7000GLR6
CMF074R7000GLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF074R7000GLR6
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF074R7000GLR6.pdf
Availability of CMF074R7000GLR6
QUANTITY
CMF074R7000GLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF074R7000GLR6
Internal Part NumberEIS-CMF074R7000GLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF074R7000GLR6
Related LinksCMF074R, CMF074R7000GLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF074R7000GLR6 Details Description
Related parts for CMF074R7000GLR6
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
SWITCH PIANO DIP 10POS LONG 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 1250VDC DRAWING T6 datasheet.pdf