Vishay/Dale CMF074R7000JLR6
CMF074R7000JLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF074R7000JLR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF074R7000JLR6.pdf
Availability of CMF074R7000JLR6
QUANTITY
CMF074R7000JLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF074R7000JLR6
Internal Part NumberEIS-CMF074R7000JLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF074R7000JLR6
Related LinksCMF074R, CMF074R7000JLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF074R7000JLR6 Details Description
Related parts for CMF074R7000JLR6
RES 5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 136MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE R/A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A ISOPLUS247 datasheet.pdf
VGA PORT COMPANION 75OHM 24QSOP datasheet.pdf
SWITCH SPST 5 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
IC FPGA 200K GATES 256KB 288-CSP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf