Vishay/Dale CMF0751K000GKR6
CMF0751K000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF0751K000GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF0751K000GKR6.pdf
Availability of CMF0751K000GKR6
QUANTITY
CMF0751K000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF0751K000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF0751K000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)