Vishay/Dale CMF07560R00GKEA
CMF07560R00GKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF07560R00GKEA
Brief Description
RES 560 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF07560R00GKEA.pdf
Availability of CMF07560R00GKEA
QUANTITY
CMF07560R00GKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF07560R00GKEA
Internal Part NumberEIS-CMF07560R00GKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF07560R00GKEA
Related LinksCMF0756, CMF07560R00GKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF07560R00GKEA Details Description
Related parts for CMF07560R00GKEA
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RI-I11-0003-00 datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf