Vishay/Dale CMF0756K000GKEK
CMF0756K000GKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF0756K000GKEK
Brief Description
RES 56K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF0756K000GKEK.pdf
Availability of CMF0756K000GKEK
QUANTITY
CMF0756K000GKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF0756K000GKEK
Internal Part NumberEIS-CMF0756K000GKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF0756K000GKEK
Related LinksCMF0756, CMF0756K000GKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF0756K000GKEK Details Description
Related parts for CMF0756K000GKEK
IDC CABLE - MKS16K/MC16G/MCE16K datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
RES 450 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf