Vishay/Dale CMF075R1000JNRE
CMF075R1000JNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF075R1000JNRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF075R1000JNRE.pdf
Availability of CMF075R1000JNRE
QUANTITY
CMF075R1000JNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF075R1000JNRE
Internal Part NumberEIS-CMF075R1000JNRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF075R1000JNRE
Related LinksCMF075R, CMF075R1000JNRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF075R1000JNRE Details Description
Related parts for CMF075R1000JNRE
CONN HOUSING 22POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
MOD RFID 2PORT UHF EMB UART GEN2 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf