Vishay/Dale CMF076R8000GNR6
CMF076R8000GNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF076R8000GNR6
Brief Description
RES 6.8 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF076R8000GNR6.pdf
Availability of CMF076R8000GNR6
QUANTITY
CMF076R8000GNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF076R8000GNR6
Internal Part NumberEIS-CMF076R8000GNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF076R8000GNR6
Related LinksCMF076R, CMF076R8000GNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF076R8000GNR6 Details Description
Related parts for CMF076R8000GNR6
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
T8327C TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MICRO 37C S 10" WHT JACKP datasheet.pdf