Vishay/Dale CMF2018R000JNR6
CMF2018R000JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF2018R000JNR6
Brief Description
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF2018R000JNR6.pdf
Availability of CMF2018R000JNR6
QUANTITY
CMF2018R000JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF2018R000JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF2018R000JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF2018R000JNR6
Related LinksCMF2018, CMF2018R000JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF2018R000JNR6 Details Description
Related parts for CMF2018R000JNR6
RES SMD 12K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 34POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf