Vishay/Dale CMF201K2000GNR6
CMF201K2000GNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF201K2000GNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF201K2000GNR6.pdf
Availability of CMF201K2000GNR6
QUANTITY
CMF201K2000GNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF201K2000GNR6
Internal Part NumberEIS-CMF201K2000GNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF201K2000GNR6
Related LinksCMF201K, CMF201K2000GNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF201K2000GNR6 Details Description
Related parts for CMF201K2000GNR6
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2DFN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 400MA 710 MOHM datasheet.pdf