Vishay/Dale CMF202K4000JNEA
CMF202K4000JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF202K4000JNEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF202K4000JNEA.pdf
Availability of CMF202K4000JNEA
QUANTITY
CMF202K4000JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF202K4000JNEA
Internal Part NumberEIS-CMF202K4000JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF202K4000JNEA
Related LinksCMF202K, CMF202K4000JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF202K4000JNEA Details Description
Related parts for CMF202K4000JNEA
RES SMD 301K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 20-LFCSP datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf