Vishay/Dale CMF2051K000GKRE
CMF2051K000GKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF2051K000GKRE
Brief Description
RES 51K OHM 1W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF2051K000GKRE.pdf
Availability of CMF2051K000GKRE
QUANTITY
CMF2051K000GKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF2051K000GKRE
Internal Part NumberEIS-CMF2051K000GKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF2051K000GKRE
Related LinksCMF2051, CMF2051K000GKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF2051K000GKRE Details Description
Related parts for CMF2051K000GKRE
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK datasheet.pdf
IC MCU 16K FLSH 256B SRAM 20SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 2VIN/3V 10MSOP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 435MA 250 MOHM TH datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
LAMP NEON GRN 250V PANEL MNT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf