Vishay/Dale CMF205R1000JKRE
CMF205R1000JKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF205R1000JKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF205R1000JKRE.pdf
Availability of CMF205R1000JKRE
QUANTITY
CMF205R1000JKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF205R1000JKRE
Internal Part NumberEIS-CMF205R1000JKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF205R1000JKRE
Related LinksCMF205R, CMF205R1000JKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF205R1000JKRE Details Description
Related parts for CMF205R1000JKRE
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 8.38MM datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG SHIELDED 3COND 3M datasheet.pdf
RES 21.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH RD 2.750 datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR SPI 32QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 350W datasheet.pdf