Vishay/Dale CMF20750R00JKBF
CMF20750R00JKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF20750R00JKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF20750R00JKBF.pdf
Availability of CMF20750R00JKBF
QUANTITY
CMF20750R00JKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF20750R00JKBF
Internal Part NumberEIS-CMF20750R00JKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF20750R00JKBF
Related LinksCMF2075, CMF20750R00JKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF20750R00JKBF Details Description
Related parts for CMF20750R00JKBF
FIXED IND 5.6NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 1.27MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 112MA 17.9 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf