Vishay/Dale CMF50100K00JNEA
CMF50100K00JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF50100K00JNEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF50100K00JNEA.pdf
Availability of CMF50100K00JNEA
QUANTITY
CMF50100K00JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50100K00JNEA
Internal Part NumberEIS-CMF50100K00JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50100K00JNEA
Related LinksCMF5010, CMF50100K00JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50100K00JNEA Details Description
Related parts for CMF50100K00JNEA
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf