Vishay/Dale CMF50102R00FHEK
CMF50102R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF50102R00FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50102R00FHEK.pdf
Availability of CMF50102R00FHEK
QUANTITY
CMF50102R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50102R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF50102R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50102R00FHEK
Related LinksCMF5010, CMF50102R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50102R00FHEK Details Description
Related parts for CMF50102R00FHEK
FILTER LINE 10MH 2.7A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-351-56T RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 25.4MMX5.48M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
TRANS BIPO NPN 300W 8A M218 datasheet.pdf