Vishay/Dale CMF5010K000FHRE
CMF5010K000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5010K000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5010K000FHRE.pdf
Availability of CMF5010K000FHRE
QUANTITY
CMF5010K000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5010K000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5010K000FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5010K000FHRE
Related LinksCMF5010, CMF5010K000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5010K000FHRE Details Description
Related parts for CMF5010K000FHRE
WIRE MARKER TYPE ON 3/4"X 1 3/8" datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 24SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.29MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf