Vishay/Dale CMF5010K700FKRE
CMF5010K700FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5010K700FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5010K700FKRE.pdf
Availability of CMF5010K700FKRE
QUANTITY
CMF5010K700FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5010K700FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5010K700FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5010K700FKRE
Related LinksCMF5010, CMF5010K700FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5010K700FKRE Details Description
Related parts for CMF5010K700FKRE
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 3KOHM 25C datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
SW LONG STRT LEVER SPDT 16A 250V datasheet.pdf
10X2 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN FPC 19POS 0.25MM R/A datasheet.pdf