Vishay/Dale CMF5011R000FKRE
CMF5011R000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5011R000FKRE
Brief Description
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5011R000FKRE.pdf
Availability of CMF5011R000FKRE
QUANTITY
CMF5011R000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5011R000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5011R000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5011R000FKRE
Related LinksCMF5011, CMF5011R000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5011R000FKRE Details Description
Related parts for CMF5011R000FKRE
IDC CABLE - MDM16T/MC16F/X datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG BLK/YEL datasheet.pdf
GAMEPAD CONTROLLER datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 3.4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 105MA 900 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 18.5A U8FL datasheet.pdf