Vishay/Dale CMF50120K00JNEK
CMF50120K00JNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF50120K00JNEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF50120K00JNEK.pdf
Availability of CMF50120K00JNEK
QUANTITY
CMF50120K00JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50120K00JNEK
Internal Part NumberEIS-CMF50120K00JNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50120K00JNEK
Related LinksCMF5012, CMF50120K00JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50120K00JNEK Details Description
Related parts for CMF50120K00JNEK
CONN IC DIP SOCKET ZIF 56POS GLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 6A SOT1061 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
230/50 250RPM PAL 9 datasheet.pdf
RES 0.66 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 46POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 92POS datasheet.pdf