Vishay/Dale CMF50124K00FHBF
CMF50124K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF50124K00FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50124K00FHBF.pdf
Availability of CMF50124K00FHBF
QUANTITY
CMF50124K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50124K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF50124K00FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50124K00FHBF
Related LinksCMF5012, CMF50124K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50124K00FHBF Details Description
Related parts for CMF50124K00FHBF
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 735V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf