Vishay/Dale CMF5014K000FKBF
CMF5014K000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5014K000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5014K000FKBF.pdf
Availability of CMF5014K000FKBF
QUANTITY
CMF5014K000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5014K000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5014K000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5014K000FKBF
Related LinksCMF5014, CMF5014K000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5014K000FKBF Details Description
Related parts for CMF5014K000FKBF
CONN RING TONG 16-14AWG #4 TIN datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf