Vishay/Dale CMF50180K00FKRE
CMF50180K00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF50180K00FKRE
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50180K00FKRE.pdf
Availability of CMF50180K00FKRE
QUANTITY
CMF50180K00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50180K00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF50180K00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50180K00FKRE
Related LinksCMF5018, CMF50180K00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50180K00FKRE Details Description
Related parts for CMF50180K00FKRE
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH HI TEMP BASIC 1A 250 VAC datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUS SR W/O CKEY datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 1.27MM T/H datasheet.pdf