Vishay/Dale CMF50180R00BHBF
CMF50180R00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF50180R00BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50180R00BHBF.pdf
Availability of CMF50180R00BHBF
QUANTITY
CMF50180R00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50180R00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF50180R00BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50180R00BHBF
Related LinksCMF5018, CMF50180R00BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50180R00BHBF Details Description
Related parts for CMF50180R00BHBF
TERM W/ASSEMBLD SCREW VERT PCMNT datasheet.pdf
RC NETWORK 1K OHM/47PF 5% SMD datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERMINAL AMPOWER 350MCM 3/8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
MON TRU 21.5" TOUCH OPEN FRAME datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE XFORMR GIGABIT SINGLE LAN datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 22POS datasheet.pdf