Vishay/Dale CMF50180R00FKBF
CMF50180R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF50180R00FKBF
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50180R00FKBF.pdf
Availability of CMF50180R00FKBF
QUANTITY
CMF50180R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50180R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF50180R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50180R00FKBF
Related LinksCMF5018, CMF50180R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50180R00FKBF Details Description
Related parts for CMF50180R00FKBF
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DDC ADC/TUNER/AGC 128-PQFP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR VCA2619 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
5 ROW P/F HDR ASSY EE datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf