Vishay/Dale CMF501K0500FKEB
CMF501K0500FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K0500FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K0500FKEB.pdf
Availability of CMF501K0500FKEB
QUANTITY
CMF501K0500FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K0500FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF501K0500FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K0500FKEB
Related LinksCMF501K, CMF501K0500FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K0500FKEB Details Description
Related parts for CMF501K0500FKEB
FIXED IND 10UH 850MA 504 MOHM datasheet.pdf
IC LED 8-DIGIT DRIVER 24-SOIC datasheet.pdf
WIRING TROUGH STEEL 6X6X72" GREY datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ALARM ANNUNCIATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CTV 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf