Vishay/Dale CMF501K1000GKR6
CMF501K1000GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K1000GKR6
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K1000GKR6.pdf
Availability of CMF501K1000GKR6
QUANTITY
CMF501K1000GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K1000GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF501K1000GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K1000GKR6
Related LinksCMF501K, CMF501K1000GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K1000GKR6 Details Description
Related parts for CMF501K1000GKR6
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
KIT DEV EM35X IAR EWARM ZIGBEE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf