Vishay/Dale CMF501K2000JNRE
CMF501K2000JNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K2000JNRE
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K2000JNRE.pdf
Availability of CMF501K2000JNRE
QUANTITY
CMF501K2000JNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K2000JNRE
Internal Part NumberEIS-CMF501K2000JNRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K2000JNRE
Related LinksCMF501K, CMF501K2000JNRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K2000JNRE Details Description
Related parts for CMF501K2000JNRE
RES SMD 365 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100CC SR POL datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 16MLF datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf