Vishay/Dale CMF501M0000FKEB
CMF501M0000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF501M0000FKEB
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501M0000FKEB.pdf
Availability of CMF501M0000FKEB
QUANTITY
CMF501M0000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501M0000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF501M0000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501M0000FKEB
Related LinksCMF501M, CMF501M0000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501M0000FKEB Details Description
Related parts for CMF501M0000FKEB
JUMPER-H1503TR/A3048V/X 5" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 40A DO203AB datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 10BIT 20SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 8-DIP GW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3.2GHZ 16MLF datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.51A 63 MOHM datasheet.pdf