Vishay/Dale CMF50243R00FHRE
CMF50243R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF50243R00FHRE
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50243R00FHRE.pdf
Availability of CMF50243R00FHRE
QUANTITY
CMF50243R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50243R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF50243R00FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50243R00FHRE
Related LinksCMF5024, CMF50243R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50243R00FHRE Details Description
Related parts for CMF50243R00FHRE
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 22MM 1.2-20 UNF 5V datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 15W OUT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf