Vishay/Dale CMF50261K00FKEB
CMF50261K00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF50261K00FKEB
Brief Description
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50261K00FKEB.pdf
Availability of CMF50261K00FKEB
QUANTITY
CMF50261K00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50261K00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF50261K00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50261K00FKEB
Related LinksCMF5026, CMF50261K00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50261K00FKEB Details Description
Related parts for CMF50261K00FKEB
IC OPAMP INSTR 192KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DOOR STEEL 16.2X12.25" GREY datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/F DOWN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf