Vishay/Dale CMF50261K00FKRE
CMF50261K00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF50261K00FKRE
Brief Description
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50261K00FKRE.pdf
Availability of CMF50261K00FKRE
QUANTITY
CMF50261K00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50261K00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF50261K00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50261K00FKRE
Related LinksCMF5026, CMF50261K00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50261K00FKRE Details Description
Related parts for CMF50261K00FKRE
THERMISTOR PTC OCP 100 OHM 25C datasheet.pdf
VARISTOR 815V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 900KHZ TO220-11 datasheet.pdf