Vishay/Dale CMF50261R00FHEK
CMF50261R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF50261R00FHEK
Brief Description
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF50261R00FHEK.pdf
Availability of CMF50261R00FHEK
QUANTITY
CMF50261R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF50261R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF50261R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF50261R00FHEK
Related LinksCMF5026, CMF50261R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF50261R00FHEK Details Description
Related parts for CMF50261R00FHEK
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
CABLE ASSY FMALE SGL END 3POS 2M datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 4A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 150POS TYPE R datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 8.38MM datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf