Vishay/Dale CMF5026K700FKEB
CMF5026K700FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5026K700FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5026K700FKEB.pdf
Availability of CMF5026K700FKEB
QUANTITY
CMF5026K700FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5026K700FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF5026K700FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5026K700FKEB
Related LinksCMF5026, CMF5026K700FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5026K700FKEB Details Description
Related parts for CMF5026K700FKEB
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BATT CHARGER SGL 850MA 8-UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2 BK 3X6" datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 600V BU datasheet.pdf